Kınık Belediyesi Logo
Sağlıklı, Mutlu, Huzurlu günler dilerim...
Dr. Sadık Doğruer - Kınık Belediye Başkanı

Kınık Kilimleri Pazar Arayışında

Kınık Kilimleri Pazar Arayışında

AK Parti İzmir Milletvekili Sn. Ceyda Bölünmez Çankırı ve Belediye Başkanımız Dr. Sadık Doğruer, Kınık’ta Halk Eğitim Merkezinde kadınların kilim atölyelerinde dokudukları kilimlerin ticarileşmesi için harekete geçti. İzmir Kalkınma Ajansı’na kilim atölyelerine pazar bulmak. Ticaret İl Müdürlüğü’nü ise kooperatifleşmek için atılması gereken konular hakkında girişimlerde bulundurlar.

ÜRETİM ARTACAK…

Konuyla ilgili görüşlerini bildiren AK Parti İzmir Milletvekili Sn. Ceyda Bölünmez Çankırı, 31 Mart yerel seçim çalışmaları kapsamında ziyaret ettiği Kınık’ta kilim atölyelerini de “Burada Kınık Belediyesinin kilim atölyelerinde çalışan kadınlarla buluşmuştuk. Kadınların dokudukları kilimler ile Kınık’ı marka şehir yapabileceğimizi ve önümüzdeki dönemde Kınık’ta yapacağımız projelerle kadınlarımızı kooperatifleştire bileceğimizi söylemiştim. Başkanımızın kadınlar için yaptıklarını Kınık özelinde de çok başarılı bulduğumu o zamanda belirtmiştim. Kurulan kilim atölyesi ve Halk Eğitim Merkezlerini birleştiren başkanımız hem sosyal hem de ekonomik olarak kadınlarımızın evlerine katkıda bulunmasına çok büyük katkı sağladı” dedi. Kilim atölyelerinde profesyonelleşen kadınların kooperatifleşme ile kilimlerden ticari olarak daha fazla kazanç elde edebileceklerine vurgu yapan Sn. Ceyda Bölünmez Çankırı, “Kadınlarımız dokudukları kilimler ile Kınık’ı bir marka şehir yapabilirler. Kınık’lı kadınlarımızda bu potansiyeli ve ışığı görüyorum. Bu yüzden Belediye Başkanımıza gereken her türlü desteği vermeye çalışıyorum. Seçim zamanı vermiş olduğumuz sözü tutmak adına Belediye Başkanımız ile İZKA ve Ticaret İl Müdürlüğümüzde gerekli girişimleri yaptık. Önümüzdeki dönemde inşallah Kınık’ta kadınlarımızın kooperatifleşme ile birlikte üretimlerini daha da çok artıracağına inancım tamdır” diye konuştu. Belediye Başkanımız Dr. Sadık Doğruer ise Kınık’ta kurulan kilim atölyeleri ile ilgili şu bilgileri verdi: “Kurslarımız Poyracık, Yayakent, Örtülü, Arpadere ve Kınık’ta olmak üzere 4 yıldır devam ediyor. Bu süreç içerisinde kursiyerlerimiz İŞKUR tarafından aynı zamanda yevmiyelerini de aldılar. Halk Eğitim Merkezi ve Kınık Belediyesi ortaklığında yaptığımız kurslarda tüm masraflan belediyemiz karşıladı. İlk başlarda kurs olarak başlattığımız projede yavaş yavaş pazar bulmaya ve internetten satışlar yapılmaya başlandı. 31 Mart yerel seçimleri öncesinde ilçemizi ziyaret eden Sn. Ceyda Bölünmez Çankırı Milletvekilimiz sağ olsunlar bizlere destek olacaklarını iletmişlerdi. Bunun üzerine gerekli altyapımızı oluşturduktan sonra harekete geçmeye karar verdik. İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) ile pazar bulmak adına, Ticaret İl Müdürlüğü ile de kooperatifleşmenin altyapısını sağlamak adına görüştük. Kadın El Emeği Değerlendirme Kooperatifi adı altında kooperatifimizi kuracağız. Tabi burada AK Parti Milletvekilimiz Ceyda Hanımın destekleri bizim için çok önemliydi. Ceyda Vekilimiz aynı zamanda pazar bulma konusunda çok uğraşıyor.”

SİPARİŞ ALABİLECEK DURUMANA GELDİK
Belediye Başkanımız Dr. Sadık Doğruer , kooperatif kurulduktan sonra kursiyerlerin hepsinin kooperatif üyesi olacağını belirterek sözlerini şöyle sonlandırdı: “Kursiyerlerimiz pazar oluştuktan sonra da hem meslek sahibi olacaklar hem de kendi gelirlerini elde edecekler. Kilimlerle alakalı kataloglarımızı oluşturduk. önümüzdeki hafta İZKA ve Ticaret il Müdürlüğünü teknik ekibimizle ziyaret edeceğiz. Bunun sonucunda da altyapı çalışmalarımızı kooperatif için başlatacağız. Ufak ufak başladığımız atölyelerde artık geniş çaplı üretim yapabilecek seviyeye geldik. Sipariş alabilecek duruma geldik diyebiliriz. İzmir’in ve Kınık’ın markalaşması adına önemli görüşmeler yapıyoruz.”

Güncel Haberler Türkiye Tarım Kredi Kooperatif Marketi Kınık Şubesi Açıldı
Etkinliklerimiz Kınık Belediyesi 2. Craftİstanbul El Sanatları Fuarı’nda